به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه همشهری ، اطلاعات درج شده در سامانه کدال از ابتدای سال تاکنون بیانگر این است که درآمد شرکت‌های بورس به‌شدت تحت‌تأثیر اجرای سیاست قیمت‌ها و کنترل بازار ارز قرار گرفته و ارزش سهام شرکت‌های بورس هم تحت‌تأثیر همین رویداد در حال کاهش است. همین معضل موجب شده جذابیت بورس روبه کاهش باشد و در مقابل نقدینگی موجود در اقتصاد ایران به سمت سفته‌بازی در بازار طلا و ارز سوق پیدا کند.

اطلاعات رسمی آن دسته از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس که ارزش سهام آنها از اول امسال کاهش یافته، نشان می‌دهد این شرکت‌ها با مخاطرات جدیدی از محل افزایش نیافتن قیمت محصولات و همینطور افزایش چشمگیر قیمت ارز مواجه هستند.

شرکت‌های دارو‌سازی‌ و خودرو‌سازی‌ که در بین این اجرای سیاست سرکوب قیمت‌ها قرار دارند از یک طرف مجبورند برای تأمین مواد اولیه خود محصولاتشان را به قیمت‌های گران‌تر بخرند و از سوی دیگر اجازه ندارند قیمت محصولاتشان را افزایش دهند.

این رویه به‌شدت بر میزان درآمد این شرکت‌ها اثر منفی گذاشته است به‌طوری‌که در اتفاق روز گذشته، یکی از شرکت های دارو‌سازی‌ افزایش قیمت ارز را یکی از دلایل کاهش سود این شرکت در کنار افزایش نیافتن قیمت‌ها اعلام کرد و در سامانه کدال توضیح داد: پارسال ۳۲میلیون و ۸۸۱هزار یورو برای خرید مواداولیه اروپایی هزینه شده است و با توجه به رشد ۱۲درصدی قیمت یورو در نیمه اول سال و همینطور رشد ۳۰درصدی در نیمه دوم سال هزینه‌های این شرکت نیز افزایش یافت. مطابق این اطلاعات تحت‌تأثیر این رشد قیمت ۲۰میلیارد تومان هزینه اضافی به زهراوی تحمیل شده است.