طبق خبرگذاری اصناف بازار :

هولدینگ آلفابت در روز دوشنبه 4 فوریه 2019 (15 بهمن 1397) گزارش مالی خود را از سه‌ماهه چهارم سال 2018 – پایان یافته در 31 دسامبر 2018 – منتشر کرد. طبق گزارش اصناف بازار ایران، درآمد آلفابت طی سه‌ماهه اخیر با 22 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 39.3 میلیارد دلار رسید. با این حساب، می‌توان گفت درآمد آلفابت در آخرین فصل از سال گذشته، برابر با 12.77 دلار در هر سهم بوده است. سود عملیاتی شرکت نیز در پایان سه‌ماهه چهارم 8.2 میلیارد دلار اعلام شده که از حاشیه سود 21 درصدی خبر می‌دهد. ناگفته نماند، علی‌رغم زیان خالص 3 میلیارد دلاری در مدت مشابه سال قبل، آلفابت موفق شد سود خالص خود در سه‌ماهه اخیر را به 8.9 میلیارد دلار برساند.

 

طی فصل اخیر، آلفابت توانست با عملکردی قابل قبول، به نتایج مالی خوبی – که عمدتا بالاتر از حد انتظار کارشناسان وال ‌استریت بود – دست یابد (وال استریت نتایج مالی آلفابت را 10.86 دلار در هر سهم بر پایه درآمد 38.98 میلیون دلاری تخمین زده بود). البته علی‌رغم این موفقیت، به دنبال گزارش شرکت از زیان‌دهی در بخش Other bets (که کسب‌وکار اتومبیل خودران Waymo را نیز شامل می‌شود) ارزش سهام آلفابت در معاملات پس از ساعات اداری روز دوشنبه، 3.5 درصد پایین آمد.

هزینه به ازای کلیک یا CPC (هزینه‌ای که آلفابت برای هر تبلیغ قرار گرفته روی سرور خود، از شرکت‌ها دریافت می‌کند) نسبت به سال گذشته 29 درصد و در مقایسه با فصل قبل 9 درصد کاهش داشته است. این خبر، ضمن اینکه زنگ هشداری برای سرمایه‌گذاران شرکت است، از تحلیل قدرت قیمت‌گذاری گوگل برای تبلیغات حکایت دارد. همچنین در حالی که پیش‌بینی می‌شد هزینه سرمایه‌ای آلفابت در سه‌ماهه چهارم چیزی حدود 5.63 میلیارد دلار باشد، این هزینه در فصل گذشته به بیش از 7 میلیارد دلار بالغ شد و فصل پرهزینه‌ای را برای آلفابت رقم زد.

گوگل – که مهم‌ترین و سودآورترین زیرمجموعه آلفابت به حساب می‌آید – به تنهایی 39.12 میلیارد دلار در فصل اخیر درآمدزایی داشته که از این میان نزدیک به 32.64 میلیارد دلار سهم کسب‌وکار تبلیغات بوده است. کسب‌وکار تبلیغات گوگل ظاهرا به سطح مشخصی از رشد رسیده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد رشد داشته است (همان نرخ رشدی که در پایان سه‌ماهه چهارم 2017 شاهد آن بودیم). هزینه‌های خرید ترافیک یا TAC (هزینه‌ای که گوگل به کمپانی‌هایی مثل اپل پرداخت می‌کند تا از سوی این شرکت‌ها به عنوان موتور جست‌وجوی پیش‌فرض انتخاب شود) در فصل اخیر به 7.44 میلیارد دلار رسید که نسبت به سه‌ماهه سوم 13 درصد و در قیاس با مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش داشته است. همچنین، 23 درصد از درآمد حاصل از تبلیغات در فصل اخیر، صرف هزینه‌های خرید ترافیک شده است. ناگفته نماند، گوگل در عرصه تبلیغات دیجیتال، رقیب قدرتمندی به نام آمازون را پیش روی خود دارد.

کلمات کلیدی :

خبر گذاری اصناف بازار,بازار ایران,درج آگهی,آگهی تبلیغاتی,اصناف بازار